Zmiany w Budżecie Obywatelskim: powrót do korzeni i podział dzielnic na mniejsze obszary

Urzędnicy ogłaszają gruntowną zmianę w funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku planują podzielić dzielnice na mniejsze obszary, co umożliwi zgłaszanie lokalnych projektów. Ma to pozwolić na realizację mniejszych inicjatyw, bliskich sercu mieszkańców, które dotychczas nie miały szans na zauważenie. Wiadomo już, że w wyniku reorganizacji najprawdopodobniej zniknie lodowisko sezonowe przy ulicy Kajakowej, które cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Ursynowa.

Wkrótce rozpocznie się dwunasta edycja Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę wprowadzenia zmian w regulaminie tej inicjatywy, dlatego miasto przeprowadziło odpowiednie konsultacje. Efekty są już widoczne – jedną z nowości będzie zmiana terminu zgłaszania projektów. Tym razem będzie to okres od 7 do 21 stycznia, choć w kolejnym roku planowane jest powrócenie do tradycyjnych terminów grudniowych. Jak tłumaczy Anna Jantos z Centrum Komunikacji Społecznej warszawskiego ratusza, konieczne jest dostosowanie systemu informatycznego do nowych regulacji Budżetu Obywatelskiego.

Zmieni się również termin głosowania, który nie będzie już odbywał się w czasie wakacji. Przewidziano go na okres od 1 do 15 czerwca, co ma zwiększyć frekwencję. W ostatniej edycji, na Ursynowie frekwencja wyniosła jedynie 3,4 proc., co było wynikiem niższym od poprzedniego. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone 1 lipca 2025 roku.

Kolejną zmianą jest powrót do koncepcji mikrolokalnych szczebli Budżetu Obywatelskiego, która była wcześniej odrzucona. Dzielnice zostaną podzielone na mniejsze obszary. Na przykład Ursynów zostanie podzielony na: Ursynów Wysoki Północny, Ursynów Wysoki Południowy oraz Zielony Ursynów. Mieszkańcy będą mogli wybierać projekty dotyczące tylko tych obszarów, oprócz tych ogólnodzielnicowych i ogólnomiejskich. Jest to propozycja kontrowersyjna i budzi mieszane reakcje mieszkańców.