Właśnie dowiedzieliśmy się, że ceramiczne okładziny zatorowe oraz dojścia do wind na poziomie peronu, które są charakterystycznymi elementami stacji metra „Ursynów” oraz „Służew”, zostały oficjalnie wpisane do rejestru zabytków ruchomych na terenie województwa mazowieckiego. O ten status zawnioskowało Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, a procedurę wszczął sam Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki.
Te wyjątkowe mozaiki są żywym śladem historycznych projektów metra, które powstawały w latach 80. XX wieku. Dla wielu osób są one nie tylko unikalnym elementem dekoracyjnym, ale także częścią lokalnej tożsamości i historii. Nie bez przyczyny zdecydowano się na ich zgłoszenie do rejestru zabytków – obecność reklam w tej przestrzeni budziła kontrowersje i obawy o utratę tego znaczącego fragmentu przeszłości.
Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, skupiające szereg społeczników, dążyło do tego, aby mozaiki – będące integralną częścią wyglądu stacji metra otwartej w 1995 roku – były odpowiednio chronione na mocy prawa. Warto przypomnieć, że to właśnie na Ursynowie, 15 kwietnia 1983 roku, oficjalnie rozpoczęto budowę pierwszej linii metra w Warszawie. Stacje te zdobią symetryczne prostokątne i trójkątne kafelki w tonacjach czerwieni, pomarańczy, brązu i żółci, które są swoistym dowodem na kierunki projektowania z lat 80.